جان پناه

جان پناه | حفاظ فرفورژه | قیمت انواع حفاظ و جان‌پناه فرفورژه | صنعتکاران

حتماً برای شما نیز پیش‌آمده که در مجتمع‌های بزرگ مسکونی و برج‌ها شاهد مکانی در بین واحدها برای محافظت افراد و عدم سقوط آن‌ها بوده باشید که معمولاً بر روی تراس‌ها و یا پشت‌بام‌ها می‌باشد. همچنین گاهی هم در برج‌ها از پنجره‌هایی استفاده می‌شود که تمام ارتفاع دیوار را پوشانده است لذا برای محافظت بیشتر از جان افراد در پشت پنجره، جان‌پناهی از جنس فلز یا کابل اجرا می‌شود؛ بنابراین اجرای جان‌پناه یا دست‌انداز در اختلاف ارتفاع‌های طبیعی برای محافظت از جان افراد، مرسوم است. با توجه به همین مقدمه نیز بر آن شدیم تا در این نوشتار از وبلاگ صنعت‌کاران به سراغ این سازه مهم رفته و در باب جوانب اجرایی آن بیشتر صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

جان‌پناه چیست؟

جان‌پناه، محافظی دیوار مانند که به‌صورت ساختاری ممتد، يكپارچه، محكم و استوار از جنس، آجر، سنگ، بتن، چوب يا فلز و… ساخته می‌شود. درواقع ضخامت ديوار در مقايسه با طول و ارتفاع نازك بوده و معمولاً به‌عنوان جداكننده فضاها از يكديگر به‌صورت مجزا عمل می‌کند يا به‌عنوان محافظ يك فضا است. همچنین به‌طور کلی می‌توان جان‌پناه را به‌عنوان مانعی که به‌صورت دیوار کشیده شده‌ای در لبهٔ یک بام، بالکن، گردشگاه یا سایر محوطه‌ها دانست. این کلمه از واژهٔ ایتالیایی پاراپتو گرفته شده ‌است. جالب است بدانید که جان‌پناه‌ها سازه‌هایی کارا به‌حساب می‌آیند چراکه زمانی که سقفی احداث می‌شود، جان‌پناه می‌تواند به‌صورت ساده با ادامه یافتن دیوارها شکل بگیرند؛ یا می‌توانند به‌صورت عمودی در قالب سازه‌هایی از قبیل دیوار آتش یا باد ایجاد شوند. جان‌پناه‌ها در ابتدا به منظور حفاظت در برابر حملات نظامی ایجاد می‌شدند، اما امروزه، استفادهٔ عمدهٔ آن‌ها به‌عنوان گارد ریل و موانعی برای جلوگیری از گسترش آتش نیز به کار می‌روند.

مصالح مورد استفاده در ساخت جان‌پناه

در یک نگاه کلی می‌توان اذعان داشت که در احداث جان‌پناه باید از مصالح پرقدرت و محکمی همانند آجر مرغوب زنجاب، بتن، شیشه، فلز، کابل، ملات سیمان و ماسه استفاده کرد. چراکه دیوار جان‌پناه باید دارای قابلیت مقابله با بادهای جانبی را به بهترین شکل ممکن داشته باشد. در همین راستا لازم به ذکر است که امروزه ظرافت در طراحی این نوع از ساره‌ها از سایر اولویت‌ها جلوتر می‌باشد به‌ویژه که ظرافت و طراحی خاص یک جان‌پناه در پروژه‌های بزرگ از توجه زیادی برخوردار است.

جان‌پناه‌های فرفورژه

اگر به یک خانه ویلایی رفته باشید مطمئناً راه ارتباطی طبقات راه‌پله‌ها و همچنین جان‌پناه حاضر در بالکن توجه شما را جلب خواهد کرد. چراکه زیبایی راه‌پله‌ها و بالکن با توجه به اینکه در دیدرس ما قرار دارد و از اهمیت بالایی نیز برخوردار است؛ بنابراین با توجه به اینکه خانه‌های ویلایی از معماری خاصی برخوردارند تنوع در طرح و رنگ و اهمیت به ارتفاع لازم برای پیاده‌سازی جان‌پناه فلزی از نوع فرفورژه و سایز و قطر میلگرد که از انواع فرفورژه صاف و آجدار بسته به پروژه شما تهیه شده است، از اهمیت به سزایی برخوردار است. از طرفی همان‌طور که در سایر مقالات صنعت‌کاران در باب فراورده‌های فرفورژه صحبت کردیم لازم است در این بخش نیز اشاره کنیم که آهن فرفورژه در تولید انواع گل نرده‌ها کاربردهای متفاوتی را در اختیار ما قرار می‌دهند که یکی از این عناوین استفاده در جان‌پناه‌ها است. در همین راستا نیز بازرگانی صنعت‌کاران جان‌پناه فرفورژه را با توجه به متراژ سفارش‌های پروژه محور و طبق پلان‌های ساختمانی اجرایی می‌کند. صنعت‌کاران این قابلیت را دارد که از حداقل ارتفاع لازم به‌منظور ساخت جان‌پناه فلزی تا حداکثر ارتفاع استاندارد این نوع از محصولات را در نظر گرفته و متنوع‌ترین طرح‌ها و رنگ کوره‌ای و آبکاری‌های لازم را در سفارش خود پیاده‌سازی کند. گروه صنعتی صنعت‌کاران با تولید انواع جان‌پناه فرفورژه برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری طیف وسیعی از گزینه‌ها را در اختیار افراد گذاشته که همین مسئله نیز ازجمله نقاط قوت این فروشگاه می‌باشد.

بیشتر بخوانید : درب فرفورژه

استانداردهای اجرای جان‌پناه در ساختمان

طبق مقررات ملی ساختمان مبحث سوم اگر در یک ساختمان با هر کاربری، در جایی اختلاف ارتفاع بیش از 70 سانتی‌متر وجود داشته باشد باید به‌وسیله جان‌پناه از سقوط افراد در آن محل پیشگیری شود که پشت‌بام نیز جز این مورد به‌حساب می‌آید. به‌طور کلی ارتفاع جان‌پناه پشت‌بام، بالکن، تراس و ایوان از سطح تراز باید از 120 سانتی‌متر بیشتر باشد و اگر با روش دیوارچینی اجرا می‌شود باید بین 10 تا 20 سانتی‌متر پهنا داشته باشد و دیوارچینی آن به روش اصولی انجام شده باشد و با آجر، سیمان یا بتن روی آن قرنیز به کار برده شود. همچنین باید اذعان نمود که در اجرای انواع هندریل شیشه‌ای و فلزی نیز باید اصول اولیه کار رعایت شود و حداقل ارتفاع 120 سانتی‌متری را نیز شامل شوند. در همین راستا و به‌عنوان نمونه می‌توان مطرح کرد که جنس شیشه مورداستفاده در انواع جان‌پناه شیشه‌ای باید سکوریت باشد و ضخامت آن تضمین‌شده باشد. همچنین اگر از کابل در ساخت جان‌پناه استفاده می‌شود باید قطر کابل با توجه به مورد مصرف متغیر باشد. از طرفی جان‌پناه پله و سطوح شیب‌دار نیز نباید از 90 سانتی‌متر کم‌تر باشد و اگر جان‌پناه به‌صورت یکپارچه نیست و در آن از نرده استفاده‌شده است. فاصله بین حفاظ عمودی نباید بیش از 11 سانتی‌متر باشد و اگر از شیشه در اجرای جان‌پناه سطوح شیب‌دار استفاده شده است، باید جنس و ضخامت شیشه استاندارد باشد؛ بنابراین لازم است تا ضوابط اصلی مهم در اجرای جان‌پناه به‌خصوص از نوع شیشه‌ای را در لیست زیر شرح داد که این موارد به‌صورت زیر است:

• حفاظ، جان‌پناه‌ها و میله‌های دستگرد بايد با تمهيدات مناسب، به نحوی تهیه شـوند كـه در زمـان استفاده و بهره‌برداری از مقاومت و ایمنی لازم برخوردار باشند.
• به‌طور کلی ارتفاع دست‌اندازها يا جان‌پناه‌ها از سطح فضا يا بام در دسـترس، بايـد حـداقل 1/10 متر و از لبه پله يا سطح شیب‌دار حداقل 0/90 متر باشد.
• به یاد داشته باشید که فاصله خالی بین دو نرده عمودی دست‌انداز و جان‌پناه نبايد بيشتر از 0/11 متـر باشـد. در صورت وجود نرده‌های تزئینی، نباید از هیچ قسمت آن کره‌ای به قطر بيش از 0/11 متر عبور كند.
• در صورت استفاده از میله‌های افقی در دست‌انداز و جان‌پناه، غير از فاصله منـدرج دربند 4-9-9-1-2، طراحی دست‌انداز بايد به‌گونه‌ای باشد كه از بالا رفتن كودكـان و احتمـال سـقوط آن‌ها با تدابیر چون شیب داخلی یا هلالی برگشته جلوگيری كند.
• استفاده از شيشه ایمن و غير ريزنده در جان‌پناه‌ها و دست‌اندازهای دارای شيشه بـه هر قطع و اندازه، الزامی است.

بیشتر بخوانید : نرده راه‌پله و نرده اسپیرال

چگونگی اجرای جان‌پناه

به‌طور کلی پس از ساختن سقف، بر روى پشت‌بام و اطراف بام ديوار جان‌پناه به ضخامت 10 تا 20 سانتیمتر با توجه به اصول صحيح دیوارچینی ساخته می‌شود. پس از دیوارچینی، می‌توان قرنیز (درپوش) را روی آن اجرا کرد. قرنیز می‌تواند از آجر، بتن و غیره ساخته شود. برای انجام این کار ابتدا لباس کار را بر تن کرده، تجهیزات و وسایل ایمنی موردنیاز را برداشته و با رعایت تمامی اصول ایمنی، مراحل زیر را انجام می‌دهیم. در این بخش از این نوشتار در صنعت‌کاران به ارائه مراحل ساخت و اجرای جان‌پناه پرداخته و شما را به طور کاملی با این رویه آشنا می‌کنیم که این به شرح زیر می‌باشد:

مرحله اول: اجرای کار

در ابتدا و پس از آنکه ملات مورد نیاز به منظور جان‌پناه آماده شد آن را به محل اجرای کار می‌بریم و آن را به‌وسیله‌ی کمچه پهن می‌کنیم. آجر اولی دیوار را در محل مناسب قرار داده و به‌وسیله‌ی تراز به‌صورت ضربدری، سطح آن را تراز می‌کنیم و شمشه‌ی بنّایی را در امتداد آجر نصب شده، قرار می‌دهیم. با استفاده از متر، آجر نصب شده را با یکی از اضلاع کارگاه و یا خط‌کشی جدول کف کارگاه و غیره یک باد کرده به طوری که با یکی از اضلاع کارگاه موازی شده و فاصله‌ی آن تا دیوار یکسان باشد. همچنین طبق نقشه‌ی کار آجر انتهای دیوار را نیز با رعایت فاصله‌ی 114 سانتی‌متر، در موقعیت خود قرار داده و آن را تراز می‌کنیم.

مرحله دوم: تراز کردن دیواره‌ها

در این مرحله از کار پس از آن فرآیند سر و ته برداری را با دقت بیشتر برای آجر دوم انجام می‌دهیم. با بهره‌گیری از شمشه و تراز، آجرهای ابتدا و انتها را با هم تراز می‌کنیم. بر اساس نقشه‌ی کار، آجرهای رج اول را در محل خود قرار داده، بین اولین و آخرین آجر ریسمان کشی را انجام داده و اولین رج را با استفاده از کمچه ملات در محل کارگاه خود پهن می‌کنیم. در این بخش ملات رج دوم را با استفاده از شمشه، روی کار پهن می‌کنیم. برای تنظیم ضخامت ملات به‌اندازه‌ی یک سانتی‌متر، می‌توان از شمشه ملات استفاده کرد. پس از نهادن سه قدی‌های ابتدا و انتهای کار، آن‌ها ‌را به‌وسیله‌ی تراز یا شاقول به‌صورت شاقولی تنظیم می‌کنیم و سپس ملات رج سوم را با استفاده از کمچه به‌صورت اصولی پهن می‌کنیم. فرآیند آجرچینی را با رعایت اصول تا 10 رج ادامه می‌دهیم. حواسمان باشد که پیوند رج‌های فرد مثل رج اول و رج‌های زوج مثل رج دوم، است. در همین راستا لازم به یادآوری است که با دقت زیاد و رعایت جانب احتیاط شمشه‌های ابتدا و انتها را از دیوار جدا می‌کنیم.

مرحله سوم: اجرای سیمان صیقلی و اندودکاری ماسه به منظور ایزولاسیون جان‌پناه

به طور کلی در این مرحله از اجرای جان‌پناه مخلوط ماسه و سیمان مورد نیاز را به‌صورت اصولی تهیه می‌کنیم. عیار سیمان 300 کیلوگرم بر مترمکعب ملات است. نسبت حجمی ملات نیز 3 به 1 (3 پیمانه ماسه‌ی شسته و 1 پیمانه سیمان) است. کُرُم اول طرف راست دیوار را با استفاده از کمچه و ملاقه‌ی بنایی در محل خود اسپرس می‌کنیم. در این بخش لازم است بدانید که به پاشیدن ملات ماسه سیمان به بدنه‌ی دیوار، اسپرس می‌گویند.

مرحله چهارم: نصب قرنیز دیوار دست‌انداز

با استفاده از کمچه، ملات را بر روی دیوار ریخته و با رعایت توجه سنگ قرنیز را بر روی ملات می‌ریزیم و روی آن را به‌وسیله‌ی چخماق می‌کوبیم تا در ملات نشست کند. به یاد داشته باشید که در این مرحله نباید کنترل تراز بودن راستای طولی و شیب‌دار بودن عرضی را فراموش کرد. اطراف کار را پاک و اندودهای اضافی را جمع می‌کنیم و پس از ساخت دست‌انداز به روش دیوارچینی، نمای ساختمان اجرا می‌شود. همچنین در مرحله نازک‌کاری، پس از اتمام سقف، سیمان‌کاری روی آن انجام شده و روی سیمان‌کاری، عایق رطوبتی اجرا می‌شود و روی عایق هم یک لایه موزائیک یا هر کف‌پوش مد نظر دیگری برای محافظت از لایه عایق رطوبتی قرار می‌گیرد. بدین ترتیب دیوار جان‌پناه آماده و به منظور حفاظت از سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته لازم به ذکر است که نوع دیگری از جان‌پناه‌ها ازجمله انواع شیشه‌ای وجود دارد که با مصالح کاری خاصی در ارتباط نبوده که در ادامه این مقاله به ارائه اطلاعاتی در باب آن خواهیم پرداخت.

بررسی علل سقوط یک جان‌پناه

متأسفانه در حوادث مانند زلزله دیده شده است که جان‌پناه بسیاری از ساختمان‌های تازه ساخت دچار ریزش و سقوط شده است. با توجه به همین مسئله نیز بررسی‌های مختلف انجام شده و مشخص شده است که معمولاً سقوط جان‌پناه به دلیل پهنای کم آن نسبت به‌اندازه استاندارد و استفاده از مواد و مصالح ساختمانی نامرغوب و عدم گیرش جان‌پناه به سقف صورت گرفته است. سقوط جان‌پناه در هنگام زلزله بسیار خطرناک است زیرا موجب تحمل خسارات جانی و مالی افرادی است که در حال خروج از ساختمان یا افرادی که در حال گذر هستند، می‌شود؛ بنابراین در نصب این نوع از سازه‌ها حتماً از متخصصین امر مشاوره و کمک بگیرید.

لیست قیمت جان‌پناه فرفورژه

قیمت‌گذاری انواع جان‌پناه با توجه به جنس و ضخامت آن تعیین می‌شود، همچنین همان‌طور که میدانید در انواع فرفورژه که نقش‌ها و طرح‌های خاصی را نیز در آن شاهد هستیم مسلماً نوع طرح جان‌پناه نیز بر قیمت آن تأثیر مستقیم دارد. حال با توجه به این توضیحات به شما نوید این را می‌دهیم که در سایت صنعت‌کاران می‌توانید شاهد یک لیست قیمت کامل برای انواع جان‌پناه فرفورژه باشید و با توجه به بودجه خود هر آنچه مدنظر دارید را تهیه نمایید.

خرید جان‌پناه از فروشگاه صنعت‌کاران

همان‌طور که در این مقاله از صنعت‌کاران مطالعه نمودید، جان‌پناه يا دست‌انداز، ديوار كوتاهى است كه اطراف بام ساختمان يا لبه‌ی ایوان‌ها احداث می‌شود و براى ساختن آن از مصالح محكم مانند فلز، ملات ماسه و سیمان و آجر مرغوب زنجاب شده و همچنین انواع شیشه نشکن استفاده می‌گردد. چراکه ديوار جان‌پناه بايد بتواند در مقابل نيروهاى جانبى باد مقاومت نمايد. در همین راستا نیز گروه صنعتی صنعت‌کاران با سال‌ها تجربه در حوزه فروش، عرضه و نصب انواع نرده‌های فرفورژه و جان‌پناه‌ها آماده ارائه این نوع از خدمات نیز به مشتریان عزیز می‌باشد تا تجربه یک خرید لذت‌بخش را برای شما رقم بزند.

تماس با گروه صنعتی صنعتکاران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 7 =